top of page

תחבורה ציבורית בג'מייקה - חלק 2הנסיעה בתחבורה ציבורית בג'מייקה תיתן לכם הזדמנות לראות את יופייה של האי, ישנו מבחר של סוגי תחבורה ציבורית שמשרתים סוגים שונים של מסלולים ויעדים, ברמות נוחות ועלויות שונות.


🚕🚕🚕ROUTE TAXIS \ רוט טקסי


הרוט טקסי הן אחת מהאופציות המהירות והיעילות להתנייד בג'מייקה בתחבורה ציבורית, הן קיימות בכל מקום, גם במקוממות מאוד מבודדים. אנא שימו לב השתמש אך ורק במוניות עם לוחית רישוי אדומה אשר עובדות באופן רשמי ותחת רשות התחבורה, לוחיות רישוי בכל צבע אחר – זה לא מונית! המחיר הוא פחות או יותר 100 $ דולר ג'מייקני עבור כמעט כל 8 ק"מ. בדרך כלל התשלום הוא ביציאה מהמונית.


הרוט טקסי היא מוניות שבדרך כלל עושה מסלול קצר יחסית מעיר מרכזית ליישובים\ערים הקרובות אליה, היא אוספת מספר אנשים בדרך, וברוב הפעמים הנהג ימלא את המונית בהגזמה, כלומר ברכב פרטי עם 5 מושבים בדרך כלל תמצאו 4 אנשים מאחורה ועוד 2 נוסעים מקדימה.

חגורת בטיחות, לא בהכרח קיים בכל המוניות וגם בדרך כלל לא ממש ריאלי כי אתה נמחץ בין הרבה אנשים.


ניתן לזהות את המוניות גם באמצעות המדבקה של המשבצות שחור-לבן שמודבקת על שני צידי הרכב, אם אתה עומד ברחוב תוכל לעצור את המונית בהרמת יד וסימון לנהג. לרוב המוניות שם המסלול שלהם מודבק בצד הרכב, אבל במידה ואתם לא בטוחים בכיוון של המונית שעצרתם, כאשר הנהג עוצר מומלץ לשאול מהו הכיוון שהוא נוסע אליו, ככה תבינו אם אתם עומדים בכיוון הנכון ותופסים את המונית שנובעת ליעד שלכם. תמיד ממומלץ לבדוק את המחיר של המונית עם מקומיים שממתינים למונית כמוך.


🚗🚗🚗🚗🚗🚗CHARTER TAXIS \ מונית צ'רטר


מוניות פרטית או מוניות שמיועדות לתיירים, בדרך כלל יעלו יותר כי הם יהיו רק עבורך והקבוצה שלך הם זמינות כמעט בכל מקום, העלות פה תתחיל מכמעט 80 דולר אמריקאי לשעה בעיקר בגלל שהמוניו תתלווה אליכם לכל מקום ותמתין עבורך, כמו מנהג צמוד בעצם. כמובן שמומלץ תמיד לסגור מחיר עם הנהג לפני הנסיעה כדי למנוע כל אי הבנות, ניתן לשלם בדרך כלל בדולר ג'מייקני ואמריקאי. אם אתם יודעים שאתם תרצו לטייל הרבה מחוץ למקום בו אתם לנים מומלץ למצוא נהג אמין בסביבה ולנסות להשתמש בו לנסיעות שלכם.


🚎🚎🚎🚎🚎מיניבוס \ קוסטר

כלי התחבורה הנפוץ ביותר לנסיעה בין ערים מרכזיות באי הישר לכל יישוב\כפר נידח ומרוחק. מדובר במיניבוסים שבדרך כלל גם בהם יהיו המון אנשים יחסית למספר הכיסאות (על מושב על 5 ישבו 6 או יותר). אין להם בדרך כלל טבלת זמן של מתי הם יוצאים , ישנם תחנות אוטובוס מרכזיות בכל אי שבהם האוטובוסים חונים וכאשר הם מלאים הם יוצאים לדרכם.

על כל אוטובוס תמצאו בדרך כלל את הכרטיסן (CONDUCTOR) הוא גם זה שיושיב את האנשים על פי בדרך כלל גודל כדי להכניס כמה שיותר אנשים לאוטובוס, שימו לב הם יכולים להיות לפעמים טיפה אגרסיביים בעיני תיירים מפני שהם ינסו להעלות אותך לאוטובוס ברגע שהם קולטים שאתה מעוניין לנסוע ליעד שהם מגיעים, אל תתביישו, תהיו בטוחים בעצמכם ובמידה אתם לא מעוניינים לעלות על האוטובוס שהוא עובד עליו – תסרבו , זה אפשרי !

ברגע שאתם עולים על האוטובוס שוב תוודאו שהוא עוצר איפה שאתם צריכים ותבקשו מהכרטיסן שיעצור שם, שימו לב לשלטים ולדרך כדי שאתם לא תפספסו את היעד. התשלום בדרך כלל מתבצע אחרי שהנסיעה התחילה, תלוי באורך הנסיעה, הכרטיסן יגיד BUSS FARE וזה יסמן לכולם שהם צריכים לשלם.

אם אתם מטיילים עם מוצ'ילה שימו לב שאם התיק שלכם גודל מאוד את תתבקשו לשלם על כיסא נוסף (במידה ואין מקום והתיק שלכם מונח על כיסא) במידה לא אכפת לכם אתם תמיד יכולים להגיד להם שישמו את התיק מתחת למושבים כדי שלא תאלצו לשלם על מושב נוסף.

ברוב המיניבוסים חגורת בטיחות היא להמלצה בלבד, לא תצאו אותם ממש באוטובוס , תהיו מוכנים לשבת בית הרבה אנשים ולהימחץ, אין מה לעשות זאת האמת אבל גם חוויה.


🚌🚌🚌🚌🚌אוטובוסים ציבוריים \ JUTC BUSהאוטובוסים הציבוריים בדרך כלל פעילים בערים מרכזיות כמו קינגסטון, מונטיגו ביי אוצ'ו ריוס ועוד, העלות היא נעה בין 100-150 JMD לנסיעה לאדם. בשונה משאר דרכי התחבורה שציינתי, האוטובוסים יעצרו אך ורק בתחנות מסומנת ורשמיות. האוטובוסים בדרך כלל לא עומדים בזמנים ולרוב מאחרים, במיוחד בשעות פקוקות. בלינק הבא תוכלו לראות זמני נסיעות ומסלולים. https://jutc.gov.jm/bus-routes/


🚌🚌🚌🚌נוקספורד אקספרסס


היא רשת אוטובוסים נוחה ואמינה בין תחנות מרכזיות באי עם מעל ל10 תחנות מרכזיות באי, נסיעה נוחה באוטובוס ממוזג, גדול , בטוח, עם סרטים מוקרנים ווי פי בחינם. ניתן לקנות כרטיסים אונליין וכן לראות את הזמנים, האוטובוס בדרך כלל מדייק ומגיע בזמן אך תמיד כדאי לזכור שזה ג'מייקה. העלויות מתחילות מ 700 דולר ג'מייקני ומעלה תלוי במסלול. דרך נוחה להתנייד באי במידה ואתם יכולים לאפשר לעצמם או שאתם לא זזים הרבה ממקום למקום. לינק למסלולים ועלויות https://www.knutsfordexpress.com/fare-schedule/fare-table/


נשמח לשמוע עוד טיפים חוויות והמלצות שיש לכם מנסיעה בתחבורה ציבורית בג'מייקה...

16 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comentarios


bottom of page